خرید ملک در ترکیه

1397/10/17 کامنت (0) بدون دسته بندی عماد آذرمنش

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه یکی از روش های اخذ اقامت ترکیه می باشد. در ادامه با راسفر همراه باشید تا تمامی شرایط خرید ملک در ترکیه را بررسی نماییم.

همانطور که می دانید؛ فرهنگ، جذابیت‌های توریستی و وضعیت رو به رشد اقتصادی کشور ترکیه، بسیاری از ایرانیان را به فکر مهاجرت و سرمایه‌گذاری در این کشور می‌اندازد. بعضی از ایرانیان به خرید خانه در ترکیه فکر می‌کنند و برخی دیگر نیز تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف این کشور را دارند.

دولت ترکیه درگذشته به صورت متقابل به اتباع خارجی که کشور آنها اجازه خرید ملک به شهروندان ترکیه را نمی دهند، اجازه خرید ملک در ترکیه را نمی داد. درحال حاضر دولت ترکیه برای تشویق بیشتر سرمایه گذاران خارجی به خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی، این قانون را به صورت یکطرفه لغو کرده است.

خرید ملک در ترکیه

با توجه به قانون جدید، فروش ملک در ترکیه به اتباع 183 کشور از جمله شهروندان ایرانی امکان پذیر شده است. اما به دلیل اینکه برای اغلب متقاضیان خرید ملک در ترکیه، اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک بسیار اهمیت دارد، دولت ترکیه در می 2014 برای متقضیان خرید ملک که مایل به اخذ اقامت موقت ترکیه می باشند، قوانین جدیدی وضع کرده است. از تاریخ اجرای این قانون مهلت اقامت اتباع خارجی که در ترکیه ملک خریداری می کنند از سه ماه و شش ماه به یکسال افزایش پیدا کرد .

شاید این سوال مطرح شود که با توجه به اینکه خرید ملک در ترکیه اقامت دائم را به همراه ندارد، چرا در ترکیه سرمایه گذاری کنیم و ملک بخریم؟

در اغلب کشورهای دنیا برای دادن اقامت دائم به خارجیان شرایط خاصی مطرح است و شما با ورود به این کشور ها معمولاٌ ویزای اقامتی کوتاه مدت می گیرید و سپس بسته به شرایط آن کشور می توانید برای اقامت طولانی مدت اقدام نمایید. کشور ترکیه نیز از همین قانون پیروی می نماید و شما می توانید در ترکیه اقامت موقت بگیرید که همین اقامت موقت نیز مزایایی به دنبال دارد.

مزایای اقامت موقت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه:

  • با اخذ اقامت موقت ترکیه با خرید ملک، قادر به افتتاح حساب بانکی در بانک های ترکیه خواهید بود.
  • با اقامت موقت ترکیه قادر به ثبت نام فرزندانتان در مدارس ترکیه خواهید بود.
  • برای تمدید اقامت نیاز به ورود و خروج از ترکیه نخواهید داشت و تا زمانی که سند به نام شما می باشد قادر به تمدید سالانه اقامت خواهید بود.(البته برای اخذ اقامت دائم مدت زمان خاصی را باید در کشور ترکیه ساکن باشید)

خرید ملک در ترکیه

نحوه گرفتن اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

ایرانیانی که در حال حاضر به ترکیه سفر می‌کنند، تنها برای ۹۰ روز می‌توانند با پاسپورت ایرانی در ترکیه اقامت داشته باشند که این بازه‌ی زمانی معمولاً برای سفرهای توریستی و کاری کفایت می‌کند. اما افرادی که به هر دلیل قصد اقامت بیش از ۹۰ روز در این کشور را دارند، باید از اداره‌ی مهاجرت کارتی را به نام کارت اقامت ترکیه دریافت نمایند و این جزو شرایط اقامت در ترکیه است.

در کنار این شرایط، دولت ترکیه برای تشویق مردم سایر کشورها به سرمایه‌گذاری در این کشور، در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفت به کسانی که ملکی را خریداری می‌کنند، اقامت یک ساله اعطا کند. در حال حاضر کسانی که در ترکیه خانه می‌خرند می‌توانند بصورت موقت و سالانه اقامت موقت خود را تمدید نمایند.

چطور می توان با خرید ملک در ترکیه اقامت دائم گرفت؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت اقامتی که دولت ترکیه به خاطر خرید خانه در این کشور به خریداران می‌دهد، از نوع موقت بوده که البته قابل تمدید است. افرادی که در کشور ترکیه خانه می‌خرند، می‌توانند به مدت یک سال اقامت موقت دریافت کنند. اگر بعد از گذشت یک سال همچنان صاحب خانه باشند و سند آن نیز به نامشان باشد، می‌توانند اقامتشان را برای یک سال دیگر تمدید کنند. کسانی که بدنبال دریافت اقامت دائم در ترکیه هستند باید حداقل بین ۵ تا ۸ سال اقامت موقت داشته باشند؛ در این صورت با داشتن بیمه و سایر شرایط اقامت در ترکیه می‌توانند درخواست اقامت دائم کنند.

اقامت ترکیه با خرید ملک در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنتالیا، آنکارا و ازمیر بصورت یکساله و حتی دو ساله (بنا به تشخیص مامور اداره مهاجرت) صادر می شود. مدارک دیگری مانند سو پیشینه ،گواهی سلامت نیز بنا به تشخیص ممکن است خواسته شود اقامت ترکیه به افراد درجه یک همسر،فرزندان زیر ۱۸ اعطا می شود.

آیا اقامت ترکیه با خرید ملک می تواند به شهروندی ختم شود؟

جواب این سوال در گرو به عمل آوری دو شرط مهم است. اول اینکه پنج سال پیاپی اقامت ترکیه از طریق شخص تمدید شود و فاصله ای بین سالها نباشد. دوم اینکه مدراک مستند دال بر دارابودن درآمد طی ۵ سال ارائه نماید. این مدارک می تواند درآمد از ایران باشد و یا بصورت قانونی درآمد از ترکیه به رویت دولت ترکیه برسد.

در صورت دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک از چه خدماتی برخوردار نیستید؟

مجوز کار ترکیه

پروسه دریافت مجوز کار ترکیه ارتباط مستقیمی به خرید ملک در ترکیه ندارد. برای دریافت مجوز کار در ترکیه یا باید شخصا نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدام نمایید و پس از آن پروسه مجوز کار را درخواست کنید. همچنین شرکتی در ترکیه که حداقل ۵ نیروی ترک داشته باشد، می تواند نسبت به اخذ مجوز کار برای شما اقدام نماید. نکته مهم این است که با اقامت ترکیه با خرید ملک کلیه پروسه های قانونی در ترکیه انجام می شود، ولی اگر شما اقامت در ترکیه نداشته باشید و خواهان اخذ مجوز کار باشید بخشی از پروسه در ایران در سقارت ترکیه انجام خواهد شد.

استفاده از حقوق اجتماعی مانند حق رای یا فعالیت های حزبی

با توجه به اینکه در صورت دریافت اقامت ترکیه با خرید ملک هنوز شهروند ترکیه نشده اید، مجوزی جهت فعالیتهای سیاسی یا حزبی در ترکیه نخواهید داشت.

در کدام شهرهای ترکیه می‌توان خانه با قیمت مناسب پیدا کرد؟

سه شهر آنکارا، استانبول و ازمیر جزو بهترین شهرهایی هستند که برای خرید ملک در ترکیه با وام بانکی یا بدون آن می‌توانید روی آن‌ها حساب کنید. شهر آنکارا با داشتن امکانات آموزشی و پایین بودن مخارج زندگی یکی از بهترین شهرها برای زندگی محسوب می‌شود. آنکارا به دلیل آن که یک شهر توریستی و تجاری نیست، از آرامش و خلوت خاصی برای زندگی برخوردار است. دو شهر استانبول و ازمیر نیز جزو شهرهای توریستی و تجاری محسوب می‌شوند و افراد بسیاری تمایل دارند در آنجا خانه بخرند.

 

نظر خود را بنویسید...