همه چیز راجع به اقامت ترکیه (اقامت دائم ترکیه)

1397/10/08 کامنت (0) بدون دسته بندی عماد آذرمنش

همه چیز راجع به اقامت ترکیه (اقامت دائم ترکیه)

چطور اقامت ترکیه دریافت نماییم؟ تفاوت اقامت موقت و اقامت دائم ترکیه چیست؟ آیا اقامت دائم همان شهروندی ترکیه است؟ در ادامه با راسفر همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید...

روش های که در حال حاضر از طریق آنها می توانید اقامت ترکیه را دریافت نمایید به شرح زیر است:

 • اقامت توریستی (بدون نیاز به ویزا - تا 90 روز)
 • اقامت توریستی 6 ماهه (نیاز به دریافت ویزا دارد)
 • اقامت تحصیلی ترکیه
 • اقامت ترکیه از طریق کار
 • اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت ترکیه از طریق ازدواج
 • اقامت ترکیه از طریق خرید ملک
 • اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

تفاوت اقامت ترکیه با شهروندی ترکیه

در ابتدا لازم است بدانید که؛ اقامت دائم با تابعیت (امتیاز شهروندی یا همان وطن داشی) کاملا متفاوت است. اقامت دائم یعنی داشتن ویزای دائم و اجازه زندگی دائم به عنوان یک تبعه خارجی در خاک ترکیه. (و عدم نیاز به تمدید ویزا)

در اینجا نیاز است سه مورد را توضیح دهیم؛ اقامت موقت، اقامت دائم، شهروندی

اقامت موقت ترکیه: چنانچه شخصی در ترکیه به صورت قانونی خانه ای اجاره کند و یا ملکی بخرد، می تواند برای ویزای یک ساله قابل تمدید اقدام کند، اما با داشتن این ویزا فرد اجازه کار نخواهد داشت و چنانچه در سال بیش از ۱۸۰ روز خارج از خاک ترکیه باشد، خود به خود اقامت یک ساله اش باطل می شود.

اقامت دائم ترکیه: حال چنانچه شخصی ۵ الی ۸ سال متمادی به صورت قانونی در ترکیه زندگی کرده باشد، می تواند برای گرفتن اقامت دائم ترکیه اقدام کند. این نوع اقامت به معنای داشتن ویزای دائم برای زندگی در ترکیه بوده و با امتیاز شهروندی (یا همان وطن داشی) کاملا متفاوت است.

اقامت دائم ترکیه یعنی شخص به عنوان یک تبعه خارجی اجازه زندگی دائم در خاک ترکیه را دارد ولی هرگز شهروند و تبعه ترکیه محسوب نمی شود. بنابراین اخذ پاسپورت ترکیه شامل حال این فرد نمی شود.

شهروندی ترکیه: در قانون جدید کشور ترکیه برای اخذ شهروندی و داشتن پاسپورت ترکیه و بهره مندی از امتیازات کامل آن، بایستی ۲۵۰ هزار دلار در حوزه املاک و مستغلات سرمایه گذاری کرد.

اقامت توریستی ترکیه

همانطور که گفته شد، برای این نوع اقامت نیازی به اخذ ویزا نخواهید داشت و می توانید تا 90 روز در خاک ترکیه بمانید.

اقامت 6 ماهه ترکیه

اگر بخواهید به جای 3 ماه، 6 ماه در ترکیه بمانید، باید ویزای 6 ماهه درخواست دهید. با این نوع ویزا اجازه خرید و فروش، کار یا تحصیل را ندارید. ولی با اجاره ی یک منزل مسکونی و تایید اجاره نامه آن توسط یکی از دفاتر ثبت اسناد ترکیه، امکان اخذ اقامت 1 ساله نیز وجود دارد.

اقامت تحصیلی ترکیه

برای اخذ اقامت تحصیلی ابتدا باید در آزمون تومر (مرکز آموزش زبان ترکی) شرکت کنید و مدرک تومر بگیرید. بعد از آن می توانید پذیرش دانشگاه را بگیرید و کارهای ثبت نام را انجام دهید. سپس برای اخذ اقامت تحصیلی یا دانشجویی اقدام کنید.

اقامت از طریق کار

برای اقدام به دریافت ویزای کاری، یک شرکت در ترکیه باید از شما دعوت به همکاری کرده باشد. شرکت های ترکیه باید ثبت شده باشند و تخصص شما را نیاز داشته باشند و برای شخص متقاضی از وزارت کار این کشور، درخواست اجازه کار نمایند.

لطفا این نکته را در نظر داشته باشید که؛ شرکت های ترکیه ای زمانی می توانند از شما دعوت به همکاری کنند که هیچ فرد بیکاری با پاسپورت ترکیه، آن مهارت را نداشته باشد.

پس از استخدام به شما اقامت 1 ساله داده می شود که می توانید هر سال آن را تمدید کنید. بعد از 5 سال هم اقامت موقت به اقامت دائم ترکیه تبدیل خواهد شد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت به تنهایی به شما اجازه اقامت دائم ترکیه نمی دهد. با ثبت شرکت اجازه کار به شما داده خواهد شد و سپس با اخذ اقامت 1 ساله ی موقت و تمدید سالیانه ی آن می توانید اقامت دائم اخذ نمایید.

اقامت از طریق ازدواج

از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه ای می توان اقامت ترکیه را اخذ کرد. در این روش هم مانند روش های قبل، بعد از گذشت حدود 3 تا 5 سال می توانید درخواست اقامت دائم ترکیه دهید و در ترکیه بمانید.

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که؛ ازدواج نباید صوری باشد و همچنین فردی که با وی ازدواج می کنید، نباید پناهنده ترکیه باشد. در طی این 5 سال اقامت موقت، پلیس در حال تحقیق برای ثابت کردن ازدواج صوری یا غیر صوری شما می باشد.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

اتباع خارجی می توانند با خرید ملک، اقامت موقت یک ساله ی ترکیه را اخذ نمایند و پس از چند سال تمدید این اقامت (5 تا 8 سال) برای اقامت دائم اقدام نمایند.

در این نوع اقامت، برعکس روش سرمایه گذاری، نیازی به هزینه زیاد برای ثبت شرکت و حفظ و نگه داری آن ندارید و تنها با خرید یک ملک شاهد افزایش روزافزون قیمت آن و سود در املاک خود خواهید بود.

با خذ اقامت موقت ترکیه از طریق خرید ملک قادر خواهید بود:

 • در بانک های ترکیه حساب بانکی افتتاح کنید.
 • فرزندانتان را در مدارس ترک ثبت نام کنید.
 • بدون نیاز به ورود و خروج از خارک ترکیه اقامت خود را تمدید نمایید.(تا زمانی که سند به نام شما می باشد قادر به تمدید سالانه اقامت خواهید بود)

شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه

تمدید اقامت موقت ترکیه و در انتها اخذ اقامت دائم ترکیه، شامل شرایط خاصی می باشد که یکی از مهمترین آنها، حفظ شرایطی است که بر مبنای آن اقامت موقت یکساله به شما اعطا شده است. یعنی اگر شما از روش خرید ملک موفق به اخذ اقامت ترکیه شده اید، در این صورت هنگام در خواست تمدید اقامت موقت باید کماکان مالک ملک مذکور باشید.

اگر شما به روش تمکن مالی، اقامت یکساله ترکیه را اخذ کرده اید در هنگام در خواست تمدید اقامت موقت ترکیه باید مدارک مربوط به استمرار شرایط تمکن مالی (اثبات در آمد مکفی در ایران) را به اداره مهاجرت و اقامت ترکیه ارائه کنید و چنانچه از روش ثبت شرکت در ترکیه اقامت موقت ترکیه را گرفته اید شما باید مدارک عملکرد شرکت (گردش مالی سالیانه، ترازنامه سود و زیان و فیش پرداخت مالیات و…) را به اداره مربوطه ارائه کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که؛ اخذ اقامت دائم ترکیه نیاز به حداقل 5 سال صبر و حفظ شرایط اولیه دارد ولی پس از اخذ اقامت دائم نیاز به حفظ شرایطی که برمبنای آن اقامت موقت گرفته شده، نیست. مثلا اگر بر اساس قانون تمکن مالی و درآمد ماهیانه سپرده بانکی اقامت گرفته اید، بعد از حداقل 5 سال می توانید سپرده بانکی را بردارید.(البته تامین هزینه های زندگی را نیز باید در نظر داشته باشید)
مهم ترین و اصلی ترین نکته در اخذ اقامت دائم ترکیه، توانایی در تمدید اقامت موقت است که بر اثر سهل انگاری و یا عدم ارائه اطلاعات کافی توسط مشاوران، منجر به هدر شدن زمان و هزینه متقاضی می شود.

 

نظر خود را بنویسید...