تور قونیه

تور قونیه شاید به اندازه سایر تورهای ترکیه معروف نباشد. اما بسیاری از ایرانی های حداقل یک بار به این شهر سفر کرده اند. دلیل این امر وجود آرامگاه مولانا (شاعر فارسی زبان) در قونیه است. در ادامه با راسفر همراه باشید.

آب و هوای قونیه

قونیه همچون دیگر شهر های ترکیه دارای آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های آفتابی و زمستان های معتدل می باشد. دمای هوا در زمستان به ندرت از 5 درجه سانتی گراد پایین بیاید و در کل می توان گفت آب و هوای قونیه با تغییرات کم در فصل های مختلف، معتدل و گرم به شمار می رود.

زمان سفر به قونیه

همانطور که گفته شد، قونیه دارای آب و هوای معتدل بوده و تقریبا در تمامی فصل ها برای سفر مناسب است. اما در آذرماه که مراسم بزرگداشت مولانا در این شهر برگزار می شود، مسافران بیشتری به این شهر سفر می کنند.

مراسم بزرگداشت مولانا هر ساله با شکوه و عظمت خاصی در شهر قونیه برگزار می گردد و علاقه مندان زیادی را از اقصی نقاط دنیا از جمله ایران، به این مراسم می کشاند. این مراسم نمادین رقص سماع در سالنی که به همین منظور در قونیه ساخته شده است، در چندین شب متوالی برگزار می گردد.

رقص سماع چیست؟

در این مراسم ابتدا اشعاری از مثنوی به زبان ترکی خوانده می شود. سپس موسیقی با اجرای تک خوانی به زبان ترکی اجرا می گردد و دراویش با لباس های بلند سفید و دامن چین دار و کلاه های بلند نمدی، یکی پس از دیگری به دنبال مولا یا مراد خود ظاهر شده و پس از ادای احترام، شروع به چرخیدن می کنند. حرکات موزون مشخصه ی اصلی سماع است. در ابتدا دست ها روی شانه قرار داشته، پس از چند چرخش، دست ها تدریجاً باز شده و در دو طرف قرار می گیرد. دست راست بالا و دست چپ پایین تر قرار می گیرد. دراویش در حین چرخش سر را به یک طرف خم می کنند و گاهی چشم ها را می بندند و به عالم خلسه فرو می روند و این چرخش می تواند بسیار طولانی باشد (گاهی تا ساعت ها به طول می انجامد). تصویر مربوط به رقص سماع :

 

جاذبه های گردشگری قونیه

از جمله جاذبه های گردشگری شهر قونیه می توان به تپه علا الدین، مسجد علاالدین، موزه باستان شناسی، موزه آنتوگرافی، تربت و مسجد شمس تبریزی، مسجد سلطان سلیم، موزه آتاتورک، مسجد دارالفنون سلطان سلیم، قاره پینار و شهرهای زیر زمینی مخفی اشاره کرد که بسیار مورد توجه مسافران و گردشگران تور قونیه می باشد.

مراکز خرید قونیه

علاوه بر جاذبه های تاریخی و گردشگری، مراکز خرید فراوانی هم در قونیه وجود دارد. از جمله این مراکز خرید معتبر می توان به مرکز خرید کنت پلازا (Kent Plaza)، مرکز خرید ام M1، مرکز خرید نوادا اوتلت (Novada Outlet)، مرکز خرید کولسیت آلیسوریس (Kulesit Alisverise)، فرش فروشی کاراوان، بازار کاپالی کارسی (Kapali Carsi) و مرکز خرید ارگلی پارک سایت (ٍEregli Park Site) اشاره کرد.