تور وان | تور زمینی وان

تور وان و تور زمینی وان دو واژه ای است که در بین ایرانیان بسیار رایج است. در واقع تور زمینی وان یکی از پرطرفدارترین تورهای زمینی خارجی در بین ایرانیان است. اما دلیل این امر چیست؟ در ادامه با راسفر همراه باشید.

چرا تور وان ؟

فاصله کم با ایران

وان شهر بسیار کوچکی در ترکیه است، که در نزدیکی مرز مشترک ایران و ترکیه قرار دارد. مسافت این شهر با تبریز حدود ۳۳۰ کیلومتر است و با خودرو کمتر از ۵ ساعت راه است. به همین دلیل بسیاری از ایرانیان تور زمینی وان را برای تعطیلات خود انتخاب می کنند. مخصوصا افرادی که ساکن تبریز و یا شهرهای اطراف آن هستند.

فرهنگ مشابه

این شهر کرد نشین بوده و زبان اصلی مردم آن کردی کرمانجی است. مردم این شهر بسیار خونگرم و مهربان هستند و به دلیل فرهنگ مشترک، شما احساس غربت نخواهید کرد. غذاهای وان هم بسیار به ذائقه ما نزدیک است. صبحانه های وان متنوع و لذیذ است و حتما شما را راضی می کند. نهار هم دونر کباب، اسکندر کباب و دیگر کباب های خاص ترکیه را فراموش نکنید.

جاذبه های گردشگری

دریاچه وان مهمترین جاذبه این شهر است. علاوه بر دریاچه، جاذبه های تاریخی و بناهای قدیمی نیز بسیار دیدنی هستند. البته یکی از جاذبه های جالب این شهر گربه های آن است. این گربه ها که دارای چشمان دو رنگ هستند از جاذبه های جالب این شهر به شمار می روند. این گربه های سفید دارای یک چشم آبی و یک چشم زرد هستند.

خرید در وان

یکی دیگر از مواردی که ایرانی ها را مشتاق سفر به وان کرده، فصل خرید وان است که قیمت های بسیار مناسبی را ارائه می کند.

عدم نیاز به ویزا

با توجه به توافق هایی که بین دولت‌های ایران و ترکیه صورت گرفته است، شهروندان ایرانی از قانون دریافت ویزا معاف بوده و می‌توانند تا ۹۰ روز تمام (سه ماه) بدون ویزا در خاک این کشور حضور داشته باشند. البته باید خاطر نشان کرد که در هنگام ورود به این کشور گذرنامه فرد باید حداقل دارای شش ماه اعتبار بوده و مهر ورود در یکی از پایانه‌های مرزی (زمینی یا هوایی) در آن ثبت شود.

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که؛ اگر در ایام تعطیلات و آخر هفته قصد سفر به وان دارید، حتما هتل را از قبل رزرو کنید. چون ممکن است یا هتل گیرتان نیاید و یا برایتان بیشتر آب بخورد.

و همچنین عوارض خروج زمینی را حتما قبلا از خروج پرداخت کنید تا در مرز کمتر معطل شوید. با توجه به اینکه تور وان به صورت زمینی برگزار می گردد ارز مسافرتی به این مسافران تعلق نمی گیرد. اما نگران تهیه ارز نباشید این کار را در مرز نیز می توانید انجام دهید.

افرادی که قصد مسافرت از تهران به وان ترکیه را دارند باید از شهرهای قزوین، زنجان، تبریز عبور کرده و سپس با توجه به انتخاب یکی از ‏سه مرز خروجی زمینی بازرگان، رازی و سرو که به ترتیب از شهرهای ماکو، خوی و ارومیه می گذرند، ادامه مسیر دهند.

مسیر دیگر مسافرت به وان ترکیه استفاده از قطار تهران - وان می باشد که هر هفته یک بار بین این دو شهر رفت و آمد ‏می کند. مسافرت با قطار علیرغم امکان استراحت در طول راه، معطلی های زیادی در مرز به علت بازرسی های متعدد توسط گمرک ترکیه دارد.