ویزای توریستی کانادا

1397/06/13 کامنت (0) بدون دسته بندی عماد آذرمنش

چطور ویزای توریستی کانادا دریافت کنیم؟

برای دریافت ویزای کانادا چه اقداماتی لازم است؟ ویزای ۵ ساله کانادا چیست؟ آیا واجد شرایط دریافت ویزا هستیم؟ چه مدارکی باید به همراه داشته باشیم؟ در ادامه با آدراپانا همراه باشید تا پاسخ سوالات خود در خصوص ویزای کانادا را دریافت نمایید…

ویزای توریستی کانادا یا همان ویزیتور ویزا (Visitor Visa)؛ یک ویزای غیر مهاجرتی برای افرادی است که تمایل دارند به طور موقت جهت دیدار اقوام و آشنایان، حضور در همایش و کنگره و یا دوره های کوتاه مدت تحصیلی (6 ماه یا کمتر) وارد کشور کانادا شوند.

ویزای توریستی کانادا به سه صورت زیر ارائه می شود:

ویزای یک بار ورود (Single Entry): با این ویزا تنها می توانید یک بار وارد کانادا شوید و پس از خروج از کانادا ویزای شما باطل خواهد شد.

ویزای چندبار ورود (Entry Multiple): این نوع ویزا اجازه ورود و خروج مکرر به دارنده ویزا می دهد.

سوپر ویزا (Super Visa): این نوع ویزا که به ویزای ۵ ساله کانادا نیز معروف است برای افرادی صادر می شود که نیاز دارند بیش از ۶ ماه در خاک کانادا اقامت داشته باشند.

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که؛ دارندگان دو نوع ویزای اول در هر بار ورود به کانادا اجازه ندارند بیشتر از ۶ ماه در خاک این کشور اقامت داشته باشند و می بایست قبل از مدت تعیین شده از کانادا خارج شوند. در صورتی که دارندگان سوپر ویزا می توانند بیش از ۶ ماه در خاک کانادا اقامت داشته باشند.

شرایط دریافت سوپر ویزا:

سوپر ویزا معمولا برای والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ افرادی که اقامت دائم و یا موقت کانادا دارند صادر می گردد. اعتبار این ویزا ۵ ساله بوده و دارنده این ویزا می تواند در هربار ورود به کانادا تا ۲ سال در این کشور بماند.

سوپر ویزای کانادا

باید متوجه شده باشید که اگر واجد شرایط دریافت سوپر ویزا نباشید نمی توانید برای دریافت این ویزا (حتی با هزینه بیشتر) اقدام کنید. پس به افرادی که قول دریافت سوپر ویزا با هزینه بیشتر را به شما می دهند اعتماد نکنید.

توجه نمایید که در اپلیکیشن فرم های جدید، گزینه ای برای انتخاب تعداد دفعات ورود به کانادا وجود ندارد؛ به این معنا که تمامی درخواست ها به یک شکل به سفارت ارجاع داده می شوند و درنهایت افسر ویزا تصمیم گیرنده ی نهایی در مورد نوع و مدت زمان اعتبار ویزا خواهد بود.

برای دریافت کدام نوع ویزای کانادا می بایست اقدام نماییم ؟

متقاضیانی که برای دیدن جاذبه های گردشگری کانادا، دیدار اقوام و آشنایان، شرکت در همایش و کنگره و یا دوره های کوتاه مدت تحصیلی قصد ورود به کشور کانادا را داشته باشند، به عنوان ویزیتور کوتاه مدت درخواست خود را ارائه می دهند.

بطور کل درخواست برای دریافت ویزای توریستی (ویزیتور) رایج تر است. اما اگر دلیل سفر شما جزء هیچ کدام از موارد بالا نمی باشد، می بایست جهت دریافت نوع دیگری از ویزا، نظیر ویزای کاری و یا ویزای تحصیلی اقدام نمایید.

ویزای توریستی کانادا

اقدامات لازم برای دریافت ویزای کانادا

دریافت ویزای کانادا به دو صورت آنلاین و مراجعه حضوری امکان پذیر است. البته در هردو روش نیاز است تا برای انگشت نگاری به مراکز VAC مراجعه نمایید.


مطالعه بیشتر: مرکز VAC چیست؟


توجه:

طبق اعلام اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، متقاضیانی که طی 10 سال اخیر اقدام به اخذ ویزا نموده اند، از تاریخ 31 جولای نیاز به انگشت نگاری مجدد برای اخذ ویزا نخواهند داشت.

لازم به ذکر است، جواب سفارت (قبولی یا رد درخواست ویزا) تاثیری در این قانون نداشته و متقاضی می تواند طی 10 سال آینده (از زمان انگشت نگاری) بدون انجام انگشت نگاری مجدد اقدام به اخذ ویزا نماید.

روش آنلاین

در این روش می بایست با ساخت حساب کاربری در سایت اداره مهاجرت، اطلاعات خود را ثبت نمایید. همچنین لازم است از کلیه مدارک یک اسکن تهیه کرده و در سایت آپلود کنید.

هزینه های مرتبط با ویزا (۱۰۰ دلار) و انگشت نگاری (۸۵ دلار) را نیز به صورت آنلاین پرداخت نمایید. از آنجائیکه پس از ارسال نهایی درخواست، امکان حذف و اضافه مدارک وجود ندارد؛ لذا متقاضیان باید مدارک را به صورت کامل تهیه نمایند. پس از اتمام این مراحل، نامه انگشت نگاری و برگه تاییدیه ثبت نام به همراه شماره درخواست، برای متقاضی ارسال می شود که به متقاضی اجازه می دهد ظرف مدت ۳۰ روز برای انگشت نگاری اقدام نماید.

حتما به این نکته توجه داشته باشید؛ که در صورت عدم مراجعه طی مدت زمان یک ماه پس از درخواست آنلاین، درخواست ویزا لغو شده و هزینه شما سوخت خواهد شد. پس لطفا از قبل برای انجام مراحل پس از درخواست آنلاین برنامه ریزی نمایید!

توجه: اگر قادر به انجام هریک ار موارد بالا نظیر واریز وجه سفارت، دریافت وقت و ... نیستید، جای نگرانی نیست. می توانید از ارائه دهندگان خدمات ویزا که در این سایت به شما معرفی می شوند کمک بگیرید. آنها صفر تا صد کار را برای شما انجام خواهند داد. 

روش حضوری

در این روش کلیه مدارک به صورت کاغذی Paper به سفارت ارائه می شوند. نحوه پرداخت هزینه های سفارت در مراکز مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در کشور ترکیه باید رسید بانکی واریز وجه را ارائه نمایید و در امارات باید آن را به صورت نقدی پرداخت کنید. هیچ مدرکی از سوی سفارت به شما بازگردانده نخواهد شد. انگشت نگاری هم زمان با تحویل مدارک انجام می گیرد. پس از آن متقاضی یک شماره پیگیری دریافت می کند و از طریق وارد کردن آن در سایت شرکت VFS از وضعیت پرونده خود مطلع می گردد.

برای دریافت ویزای توریستی کانادا چه مدارکی لازم است؟

اصل و کپی رنگی پاسپورت جدید با حداقل ۱ سال اعتبار (صفحه مشخصات فردی و صفحات حاوی ویزاها)

اصل پاسپورت قدیمی و کپی رنگی تمام صفحات حاوی ویزاها

۲ قطعه عکس رنگی زمینه روشن (سایز ۴.۵×۳.۵)

رزرو بلیط رفت و برگشت به کانادا

مدارک میزبان

تکمیل فرم سفارت کانادا (این فرم پس از عقد قرارداد توسط متخصصان این بخش با دقت تکمیل خواهد شد)

۱۸۵ دلار جهت واریز وجه سفارت

چه مدارکی نیاز به ترجمه دارند؟

شناسنامه

مدارک شغلی متقاضی / همسر (آخرین فیش حقوق – گواهی های اشتغال به کارو غیره)

مدارک مالی متقاضی / همسر (گواهی های بانکی و غیره)

اسناد مالکیت

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که؛ مدارک ذکر شده از سوی سفارت کانادا به صورت کلی و برای همه ی مردم دنیا ارائه گردیده است، اما این مدارک با توجه به محل درخواست ویزا و بسته به اشخاص مختلف متفاوت می باشد.

این نکته را مد نظر داشته باشید که سفارت کانادا مصاحبه حضوری ندارد و تنها از طریق مدارک ارائه شده به سفارت است که افسران ویزا در مورد پرونده های متقاضیان تصمیم گیری می نمایند. پس لطفا در جمع آوری مدارک مورد نیاز دقت نمایید و در صورت نیاز با متخصصین در این زمینه مشورت کنید.

تور انگشت نگاری

مراحل انگشت نگاری:

جهت انگشت نگاری سفارت کانادا مراجعه متقاضی به یکی از دفاتر شرکت VFS الزامی خواهد بود. اما با توجه به دایر نبودن سفارت کانادا در ایران، متقاضیان ایرانی باید برای انگشت نگاری به یکی از شهرهای آنکارا، استانبول، دبی و یا ابوظبی مراجعه نمایند.

خدمات مرتبط با انگشت نگاری ویزای کانادا را می توانید در بخش خدمات مشاهده نمایید. (ار فیلتر سمت راست برای فیلتر کردن نتایج استفاده کنید)

و در نهایت پیکاپ پاسپورت

پس از درخواست ویزای کانادا، سفارت جواب را از طریق ایمیل به متقاضی اعلام می نماید. در صورت قبول شدن درخواست، متقاضی برای درخواست ویزا باید پرینت آن ایمیل را به همراه پاسپورت به دفاتر VAC تحویل دهد.

برای این کار دو راه وجود دارد. حضور خود شخص در مراکز VAC و تحویل مدارک به صورت مستقیم و یا ارسال مدارک از طریق یک نماینده معتبر و دریافت پاسپورت.

یقینا مراجعه مجدد به دفاتر VAC هزینه های بسیاری اعم از هزینه های گزاف پرواز، هتل و رفت و آمد درون شهری را در بر می گیرد و از همه مهم تر زمانبر نیز خواهد بود. به همین دلیل افراد ترجیح می دهند این کار را از طریق نماینده انجام دهند. برای این کار متقاضی باید فرم وکالت را امضا و همراه مدارک مذکور تحویل نماینده بدهد. آنچه که در این مرحله حائز اهمیت می باشد این است که متقاضیان نماینده ای معتبر، آگاه به روند سفارت و دارای مجوز رسمی را برای این کار انتخاب نمایند. (این مورد را نیز می توانید در بخش خدمات جستجو نمایید)

نکته: از آن جایی که در اکثر موارد، تاریخ خاتمه ویزا با تاریخ انقضای پاسپورت یکی است، پیشنهاد می کنیم در صورتی که اعتبار گذرنامه شما کم است، آن را تعویض نمایید.

آیا واجد شرایط دریافت ویزا هستیم؟

با توجه به توضیحات داده شده، به طور کلی برای آنکه موفق به دریافت ویزای کانادا شوید باید شرایط زیر را داشته باشید :

1- فرم های تقاضانامه ویزا را بی کم و کاست پر کنید.
2- مدارک لازم را به طور کامل ارائه نمایید.
3- به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که انگیزه موجه برای مسافرت به کانادا دارید.
4- به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که استطاعت مالی لازم برای مسافرت به کانادا دارید.
5- به کمک فرم ها و مدارک نشان دهید که پیش از خاتمه مدت اقامت خود در کانادا خاک این کشور را ترک خواهید کرد و به طور غیر قانونی در کانادا نخواهید ماند یا تقاضای پناهندگی نخواهید داد.
6- به کانادا ممنوع الورود نیستید.

شرایط ممنوع الورودی به کانادا:

بحث ممنوع الورود بودن به کانادا بحث مفصلی است ولی در مجموع می توان گفت که بیشتر کسانی که به کانادا ممنوع الورود هستند در یک یا بعضی از گروه های زیر قرار می گیرند.

کسانی که خطر امنیتی برای کانادا دارند: نظیر کسانی که عضو گروه های تروریستی هستند یا در سازمان هایی عضو هستند که دولت کانادا آنها را از لحاظ امنیتی خطرناک تلقی می کند.

کسانی که حقوق بشر یا حقوق بین الملل را زیر پا گذاشته اند.

کسانی که مرتکب خلاف های سنگین شده اند.

کسانی که عضو دسته ها و گروه های خلافکار بوده اند.

کسانی که به دلیل بیماری سلامت جامعه کانادا را به خطر می اندازند و یا آنکه هزینه های سنگین بر دوش نظام پزشکی کانادا وارد می کنند.

کسانی که نمی توانند یا نمی خواهند پس از ورود به کانادا هزینه زندگی خود و افراد وابسته به خود را تقبل کنند.

کسانی که هنگام اقدام برای مهاجرت دروغ گفته باشند یا حقایقی را پنهان کرده باشند.

کسانی که ورودشان به کانادا با قوانین مهاجرتی کانادا در تضاد است یا آنکه هنگام حضور در کانادا به عنوان مقیم دائم شرایط حفظ اقامت را رعایت نکرده باشند.
کسانی که همراهشان (معمولا یکی از افراد خانواده) به کانادا ممنوع الورود باشد.

هر کدام از موارد فوق در متن قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان کانادا Immigration and Refugee Protection Act تشریح شده است. ممنوع الورودی می تواند حتی پس از ورود به کانادا و کسب اقامت دائم رخ دهد (و در موارد خاص حتی پس از تابعیت کانادا). در این شرایط اقامت دائم یا تابعیت فرد را باطل می کنند و او را از کانادا اخراج می نمایند.

اگر همه شرایط فوق از نظر افسر مهاجرت تأمین شده باشد، ویزای کانادا را صادر می کند. البته صدور ویزای کانادا به معنای حق مسلم ورود شما به کانادا نیست. هنگام ورود به کانادا، افسر گمرک یا اداره مهاجرت مدارک شما را بررسی و سوالاتی از شما می پرسد تا مطمئن شود همچنان شرایط فوق را دارید. در آن صورت به شما ویزای قطعی می دهد. در واقع هنگام ورود به کاناداست که مشخص می شود حداکثر تا چه زمان می توانید در کانادا بمانید.

نظر خود را بنویسید...