ویزای تحصیلی کانادا

1397/08/26 کامنت (0) بدون دسته بندی عماد آذرمنش

چطور ویزای تحصیلی کانادا دریافت کنیم؟

اگر در حال تصمیم گیری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا هستید و یا می خواهید بدانید از چه طریقی می توانید ویزای تحصیلی کانادا دریافت کنید، در ادامه با راسفر همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

آیا تحصیل در کانادا را پیشنهاد می کنید؟

همانطور که می دانید دانشگاه های کانادا جزء بهترین دانشگاه های دنیا هستند و در حوزه های تخصصی رتبه های بالایی را توانسته اند کسب نمایند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کانادا برای تحصیل دارید، مطمئن باشید که تحصیل در دانشگاه های کانادا می تواند در آینده، بستر مناسبی جهت یافتن شغل برای شما باشد.

آیا اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی کانادا امکان پذیر است؟

ویزای تحصیلی کانادا به عنوان یکی از اقسام ویزای موقت کانادا نوعی جواز موقت برای زندگی و تحصیل در این کشور محسوب می‌شود. ویزایی که خود به دو بخش ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم بندی می‌شود و این فرصت را در اختیار محصل و یا دانشجو قرار خواهد داد تا در کنار خانواده (والدین، همسر و فرزندان) و با خیالی آسوده بر تحصیل در مقاطع مختلف متمرکز شود.

باید متوجه شده باشید که اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی امکان پذیر نبوده و شما می بایست پس از پایان دوره تحصیل به کشور خود بازگردید. اما می توانید در طول مدت اقامت خود در کانادا جهت تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا از طریق روش های موجود اقدام نمایید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا به صورت خلاصه :

گام اول: برنامه ریزی تحصیلی

گام دوم: انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه پس از احراز شرایط ورود به دانشگاه منتخب

گام سوم: اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی

گام چهارم: دریافت نامه پذیرش تحصیلی و پرداخت شهریه

گام پنجم: تکمیل مدارک سفارتی و تکمیل فرم آنلاین

گام ششم: مصاحبه حضوری در سفارت ( در صورت صلاح دید افسر ویزا )

گام هفتم: دریافت ویزا

دریافت پذیرش

مهم‌ترین و البته شرط نخست دریافت ویزای تحصیلی کانادا، داشتن پذیرش تحصیلی از مدرسه، کالج، دانشگاه و یا یک موسسه آموزش عالی در این کشور است. بنابراین پس از دریافت نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا و یا یکی از مدارس این کشور قادر خواهید بود برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که می خواهید در کدام یک از دانشگاه های کانادا تحصیل کنید، باید قبل از اینکه پروسه ی درخواست ویزای دانشجویی شما آغاز شود تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در دانشگاه های کانادا باید نامه پذیرش خود را دریافت کنید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به حداقل‌هایی است. به بیان دیگر متقاضی تنها در صورت دارا بودن شرایط لازم می‌تواند برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نماید، در غیر این صورت به احتمال زیاد با درخواست وی مخالفت خواهد شد.

شرایطی که متقاضی می بایست داشته باشد به شرح زیر است:

 • پذیرش از یکی از موسسات آموزش عالی کشور کانادا (مورد تایید اداره مهاجرت)
 • توانایی پوشش مخارج دست کم یک سال تمام زندگی و تحصیل در کانادا. (شهریه بعلاوه هزینه زندگی)
 • عدم سوء پیشینه
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • ارائه مدارکی که ثابت کند فرد پس از پایان تحصیل قصد ماندن در کانادا را ندارد
 • ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده

بدیهی است در صورت نبود هر یک از شرایط فوق، درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد خواهد شد. البته در برخی موارد مدراس و یا دانشگاه مد نظر، پذیرش تحصیلی مشروط برای متقاضی صادر می‌کند که در این صورت متقاضی می‌بایست در زمان ارائه مدارک، آفیسر پرونده را متقاعد کند شروط ذکر شده در ادمیشن را دارد. برای مثال اگر شرط یادگیری زبان در ادمیشن آمده باشد، متقاضی باید برنامه خود دایر بر فراگیری زبان را ارائه دهد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

همانطور که می دانید، برای دریافت هر یک از انواع ویزای کانادا نیاز به ارائه مدارکی خاص به سفارت کانادا می باشد. عموما ارائه این مدارک برای ویزاهای موقت کانادا جهت اثبات این موضوع است که شما پس از پایان مدت اعتبار ویزا قصد اقامت غیرمجاز در کانادا را ندارید و به کشورتان باز خواهید گشت.

حساسیت اداره مهاجرت کانادا در قبال ویزای تحصیلی کانادا به دلیل اعتبار نسبتا بلند مدت آن طبعا بیشتر از ویزای توریستی کانادا خواهد بود. مهمترین مدرکی سفارت کانادا در زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی این کشور به آن توجه خواهد کرد، تمکن مالی متقاضی است.

لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا:

 • نامه ادمیشن یا همان پذیرش تحصیلی از یکی از مراکز معتبر آموزشی
 • برنامه تحصیلی یا همان Study Plan
 • فرم‌های تکمیل‌ شده درخواست ویزا (فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم schedule 1)
 • نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر
 • اسکن صفحه اول جدیدترین پاسپورت (بعلاوه صفحاتی که مهر ویزا خورده‌ است)
 • اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه
 • اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه برای همراهان در صورت تاهل
 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • سند و مدارک موربوط به دارایی‌های شخصی
 • نامه سابقه و بیمه کاری
 • فیش واریزی تحصیلی

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس اعلام وب سایت رسمی سفارت کانادا، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا (بدون احتساب زمان مورد نیاز برای انگشت نگاری) برای متقاضیان ایرانی حدود ۱۱ هفته خواهد بود. در واقع زمانی که سفارت کانادا برای بررسی درخواست ویزای تحصیلی شما با احتساب زمان مورد نیاز برای بیومتریک (انگشت نگاری) نیاز دارد، حدود ۳ ماه خواهد بود. البته این زمان مشروط به آن است که کلیه مدارک متقاضی همچون نامه استادی پرمیت یا پذیرش تحصیلی وی آماده بوده و نیاز به بازگشت پرونده و تکمیل آن نباشد. هر اندازه در تکمیل مدارک و رعایت ضوابط لازم برای درخواست ویزای تحصیلی وسواس و دقت بیشتری به خرج دهید، طبعا هم مدت زمان صدور ویزای تحصیلی شما کوتاه‌تر خواهد بود و هم شانس موفقیت افزایش خواهد یافت.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

پس از موافقت اداره مهاجرت کانادا با درخواست متقاضی، ابتدا ویزایی موقت برای وی صادر می‌شود که به محض ورود فرد مذکور به خاک کانادا، ویزای تحصیلی وی نیز صادر خواهد شد. مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا بسته به مقطع و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت بوده و معمولا تا زمان پایان دوره تحصیلی معتبر خواهد بود.

برای مثال اگر متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های مورد تایید اداره مهاجرت کانادا، پذیرش تحصیلی داشته باشد، ویزای تحصیلی برای وی ۴ ساله صادر خواهد شد. البته همانطور که گفته شد، امکان تمدید اعتبار ویزای تحصیلی کانادا و یا تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار با در نظر گرفتن شرایطی خاص نیز وجود دارد.

جواب ویزای تحصیلی کانادا

جواب درخواست شما معمولا تا ۹ هفته پس از انگشت نگاری در دفاتر مربوط به سفارت کانادا (مراکز VAC) به صورت آنلاین خواهد آمد. در صورت مثبت بودن جواب باید متقاضی یا نماینده او پاسپورت خود را به سفارت کانادا ارائه دهد تا ویزا را در پاسپورت او مهر کنند. (فرآیند پیکاپ پاسپورت)

چه عواملی باعث ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا خواهند شد؟

اگر با درخواست ویزای تحصیلی شما موافقت نشود، نامه ای صادر خواهد شد که درآن دلیل یا دلایل ریجکت شدن ویزا را اعلام خواهند کرد. معمولا دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

کافی نبودن منبع مالی برای پوشش هزینه‌ها
قانع نشدن آفیسر پرونده در خصوص اهداف تحصیل و امکان عدم بازگشت پس از پایان تحصیل
رشته (دوره) تحصیلی مورد نظر
اشکال و یا تناقض در تکمیل فرم‌های درخواست ویزا و یا مشکل در فایل درخواست ویزا
برنامه تحصیلی نامناسب

 

و در آخر تاکید می شود که اگر دانش کافی در زمینه اخذ ویزای تحصیلی ندارید، قبل از هرگونه اقدام با یک مشاور معتبر در این زمینه مشورت نمایید. لیست شرکت های ارائه دهنده خدمات ویزای تحصیلی کانادا را می توانید در همین صفحه مشاهده نمایید.

نظر خود را بنویسید...